Krzyż, a życie – autorski wieczór poezji religijnej Zbyszka Rutkowskiego

W sobotni wieczór 12 lutego odbył się w Krakowskim zborze Kościoła Adwentystów autorski wieczór poezji brata Zbyszka Rutkowskiego.

Jego nadrzędnym celem jest oddanie Bogu chwały przez dzielenie się tymi talentami, którymi go obdarzył. Autorem tego wszystkiego, co zobaczycie jest Bóg.- podsumował.  Chciałbym, abyście ujrzeli piękno Jezusa. Jeśli chodzi o poezję, to jestem związany z nią dość długo. Próbuję również szkicować i wyrażać się przez różne formy artyzmu jak pastele, czy rzeźbę.
W moim życiu wszystko było związane z krzyżem – kontynuował dalej. Bóg tak mną kierował, że utożsamiałem się z krzyżem. Nie zawsze uświadamiałem sobie jego głębię. Nosiłem go nawet jako kolczyk w uchu. Dla mnie obecnie krzyż to nie tylko cierpienie, ale również zwycięstwo, radość i moc.

Czym jest poezja? Tak naprawdę cała Biblia jest nasączona poezją, szczególnie Pieśń nad Pieśniami, Psalmy i Izajasz. Bóg kocha piękne słowo. Bóg kocha piękny przekaz.

Poezja jest jak kwiaty naszego bytu. Jak powab słów zamknięty w ramy egzystencji. Jednak sztuka, to nie tylko wieńce liter i wyrazów, a cała gama innych wyrażeń wrażliwej duszy. I dopiero całość tę można nazwać jej imieniem – powiedział.
Program był podzielony na mniejsze bloki: stworzenie, przyroda – pory roku, krzyż – a życie, uwielbienie. 2 godzimy dla uczestników upłynęły jak jedna chwila. W bardzo interesujący sposób połączono muzykę, słowa i obrazy przyrody, autorskie zdjęcia i grafiki. Suma tego wszystkiego złożyła się na przyjemną i nastrojową atmosferę.

Nauczyłem się dostrzegać piękno Stwórcy w przyrodzie – wyznał jeden z uczestników. Na co dzień nie zwracałem na to uwagi. Obserwacja piękna przyrody będzie dla mnie od dzisiaj dostarczała głębokiej refleksji o Bogu.

 

Autor: zbór Kraków