Aktualności

Co mówi Biblia?

Ideą tego krakowskiego programu jest stawianie kłopotliwych pytań dotyczących zagadnień natury teologicznej i etyczno-moralnej takich jak: czy chrześcijanin powinien walczyć podczas wojny lub zagrożenia życia? Kto tak naprawdę odpuszcza grzechy i po co jest spowiedź? Czy chrzcić niemowlęta i jaka jest rola rodziców chrzestnych?
Debata podzielona jest na cztery odrębne części. Poprzedzają ją sondy uliczne,  które specjalnie na potrzeby tego projektu zostały przeprowadzone w Bielsku-Białej, Oświęcimiu oraz Krakowie. Uzupełniają one debatę o opinie społeczną, będącą zarazem punktem odniesienia do rozmowy.  W rolę moderatora dyskusji wcielił się Paweł Szkołut, doktor archeologii, wykładowca i absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca języków skandynawskich oraz pasjonat historii. Z kolei gościem zmagającym się z nietypowymi pytaniami jest pastor Marek Rakowski, pełniący funkcję sekretarza w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce. Pastor Marek to doświadczony teolog, który wspólnie  z żoną od lat specjalizuje się w poradnictwie małżeńskim, prowadząc między innymi seminaria na temat budowania więzi małżeńskich. Zwieńczeniem programu jest jego refleksja teologiczna, podczas której pastor próbuje znaleźć odpowiedzi na postawione pytania w oparciu o treść Starego i Nowego Testamentu.
Projekt ten został zrealizowany dzięki współpracy na linii Kraków-Oświęcim (nagrywanie  i edytowanie wideo), ale przede wszystkim  zaangażowaniu wielu osób, m.in. oświetleniowców, kamerzystów, producentów, specjalisty od multimediów, dźwiękowca oraz innych członków zboru przy ul. Lubelskiej.
Pierwsza część debaty zainspirowana najnowszym filmem w reżyserii Mela Gibsona, podejmuje zagadnienie walki w kontekście wartości jakie powinien posiadać chrześcijanin, oraz jego stosunku do służby wojskowej i postawy podczas konfliktu zbrojnego. Dotychczas obejrzało ją ponad tysiąc osób. – Cieszymy się, że kilkudziesięcioosobowa publiczność zgromadzona w naszym zborze została pomnożona przez kolejne kilkanaście – cieszy się Zenon Skorupski, odpowiedzialny za projekty ewangelizacyjne w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Krakowie.
Film Mela Gibsona „Przełęcz ocalonych” opisuje prawdziwą historię. Jednak czy chrześcijanin nie powinien bronić swojej rodziny i ojczyzny? – Z jednej strony Stary Testament to właściwie ciągła historia walk. Ale co z nowotestamentowymi fragmentami, aby nadstawić drugi policzek czy schować miecz do pochwy? – pytał i następnie rozwiewał wątpliwości pastor Rakowski. Co osoba wierząca ma zrobić podczas wojny? Jakie są granice obrony własnej? Przekonaj się sam! Nagranie możesz obejrzeć tutaj:

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do oglądania oraz śledzenia kolejnych części cyklu.
Więcej dowiesz się na stronie internetowej krakowskiego zboru
Krzysztof Kamiński
[ADS Oświęcim]

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *