Inauguracja roku katechetycznego 2012/13

Jak dobrze być razem tutaj. Wakacje minęły tak szybko. Cieszę się, że jesteście, drogie dzieci, bo to jest Wasza chwila – powiedział pastor Zenon Korosteński podczas inauguracji roku katechetycznego 2012/13 w Krakowie.

I chociaż różnie traktujecie obowiązek uczenia się, wierzę, że wasi rodzice, czasami dziadkowie, babcie w umiejętny sposób będą też was motywować, aby naukę traktować, jako rzecz ważną – dodał.

Prorok Izajasz, w 50 rozdziale i wersetach od czwartego do piątego pisze : „Wszechmogący Pan dał mi język ludzi uczonych, abym umiał spracowanemu odpowiedzieć miłym słowem. Każdego ranka otwiera moje ucho, abym słuchał jak ci, którzy się uczą. Wszechmogący Pan otworzył moje ucho, a ja się nie sprzeciwiłem, ani się nie cofnąłem.” Inny przekład podaje „(…)abym każdego ranka otwierał swe ucho i słuchał jak ci, którzy się uczą pilnie”. Niektóre rzeczy robi się niedbale, a niektóre starannie. Chcę zachęcić Was, abyście wy należeli do tych ludzi, których Pan będzie uczył, by umieć dać odpowiednie słowo ludziom, z którym będziecie się spotykać.

Zachęcam Was, abyście nie bali się uczyć. Abyście zdobyli tą wewnętrzną chęć, by religia nie była tylko niechcianym i koniecznym przedmiotem. Wiem, że katecheci – wasi nauczyciele zrobią wszystko, by te lekcje były dla was interesujące. Żebyście dowiadywali się nowych rzeczy i abyście mogli rozwijać się również w sprawach duchowych.- dodał Pastor Korosteński na koniec swej przemowy.
Jest mi bardzo miło, że jestem dzisiaj na tym miejscu. Czuję się młodszy. Kiedy dostałem dzisiaj listę osób, z którymi przez cały rok będę miał zajęcia, to tym bardziej mi się zrobiło miło. – powiedział Andrzej Mielczarek (katecheta grupy licealistów i Dyrektor Sekretariatu Edukacji przy Diecezji Południowej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego) – Po raz pierwszy w mojej grupie mam tyle osób – jak nigdy wcześniej. Jeśli chodzi o jakość jej uczestników, to będę musiał bardzo ale to bardzo się przygotowywać do lekcji, aby spełnić jako nauczyciel stawiane wobec mnie oczekiwania. Do zobaczenia na lekcjach religii.

Na zakończenie inauguracji Zofia Włodarczyk – katechetka grupy gimnazjalistów i członek Rady Wydziału Trans-Europejskiego Kościoła Adwentystów zmówiła modlitwę w intencji uczniów i nauczycieli, którą poniżej cytujemy w całości.:
Ojcze nasz kochany, nasz Zbawicielu, nasz Nauczycielu. Dziękujemy ci za to, że możemy uczyć się z Twojego Słowa, że zostawiłeś je nam te słowa, te zdania, te informacje; ale przede wszystkim to, co z nich bije – Twoje uczucie miłości. Ty chcesz, abyśmy poznali Ciebie i też Ciebie kochali. Pomóż nam, aby ta myśl – jak bardzo nas miłujesz i jak bardzo chcesz, abyśmy poznawali Ciebie, towarzyszyła nam w ciągu naszych zajęć.  Drogi Panie, wiesz, że czasami jest nam trudno, że czasami nie zawsze mamy tyle siły, tyle chęci, ażeby przeczytać, przygotować, przemyśleć, napisać, odpowiedzieć i przyjść. Ale prosimy Ciebie o to, aby w tym roku było inaczej. Żeby jednak to spotkanie dzisiaj pomogło nam w takiej decyzji, że możemy zrobić na przekór sobie, a na chwałę Tobie. Drogi Panie – pomóż nam w tym, bo sami nie damy rady. Ale wiem i wierzę z całego serce, że jeżeli każdy z nas będzie o to do Ciebie się modlił, będziemy tworzyć wspaniałe klasy, wspaniałe grupy. My nauczyciele będziemy umieli tak te zajęcia poprowadzić, by były ciekawe – a uczniowie będą zadowoleni i będą z radością przychodzić. I przede wszystkim będą Ciebie bardziej miłować i będą chcieli o Tobie opowiadać. Pomóż, aby tak właśnie było. Pobłogosław ten nowy rok. Amen.

Spotkanie to miało bogatą oprawę muzyczną: Karolina i Monika wykonały w duecie pieśń. Zespół z Nowej Huty  zachęcał do wspólnego śpiewania z przygotowanych przez nich śpiewniczków, który był pełen prostych i łatwo wpadających w ucho pieśni.

Autor: Zenon Skorupski