#POSTANOWIŁÆM

W sobotni wieczór 6 grudnia 2014, cała kaplica w Krakowie wypełniła się zaproszonymi gośćmi do tego stopnia, że spóźnialscy musieli zadowolić się miejscami stojącymi.

Głównym punktem programu był chrzest, to jest zawarcie przymierza z Bogiem przez 4 osoby ze zborów w Krakowie Centrum i Krakowie Nowej Hucie.

Bardzo zależało nam jako organizatorom, by cała uroczystość (pomimo wielu niedogodności) miała miejsce rodzinnie, czyli w miejscu, gdzie co tydzień się razem zgromadzamy. Ponieważ podłoga naszego pomieszczenia nie wytrzymałaby ciężaru basenu strażackiego przywiezionego specjalnie na tę uroczystość i wypełnionego wodą, koniecznym okazało się umieszczenie go na sąsiadującym parkingu. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie mroźny wiatr i pięcio-stopniowy mróz na zewnątrz.

#POSTANOWIŁÆM – to było hasło przewodnie całej uroczystości. Tego akurat dnia gościł u nas od rana pastor Marek Micyk – Dyrektor Sekretariatu Młodzieży przy Zarządzie Kościoła w Warszawie. W związku z tym przemawiał również do zebranych dzisiejszego wieczora. Opowiedział o swoim osobistym doświadczeniu Boga oraz tym, że Biblia jest najlepszym i sprawdzonym autorytetem potwierdzonym zarównohistorycznie jak i w życiu prywatnym. Dodatkowo na dużym ekranie mieliśmy możliwość obejrzeć wywiad z tymi osobami, na którym wyjaśniają powody swoich decyzji. Mały zespół złożony z doskonałych wokalistów i instrumentalistów nadał całej uroczystości szczególnie wzniosły charakter. Wyreżyserowana gra świateł i obrazów tworzyła klimat w którym bardzo dobrze czuli się szczególnie młodzi zaproszeni goście, którzy chcieli towarzyszyć Michałowi, jednemu z katechumenów w najważniejszym dniu w jego życiu.

Jak już wcześniej wspomniałem, ze względu na bardzo zimną pogodę na sam czas zanurzenia zgromadzeni pozostaliśmy w sali, gdzie na ekranie mogliśmy obserwować transmisję na żywo z chrztu na parkingu pod oknami sali zgromadzenia. Obrządku symbolizującego zjednoczenie się w śmierci Jezusa i jego złożenia do grobu, oraz złączenia się z jego zmartwychwstawniem poprzez wynurzenie się do nowego życia z Chrystusem dokonali pastorzy Zenon Korosteński i Marek Rakowski. Michał, Monika, Elżbieta i Alicja powiedzieli Bogu – TAK, POSTANOWIŁÆM. Ponieważ wcześniej złożyli pełne wyznanie wiary przed Radą Zboru, ograniczono się na zgromadzeniu do formy skróconej. Po chrzcie kilkoma słowami refleksji podzielił się pastor Dariusz Lazar. Odpowiedział na kilka pytań: Dlaczego chrzest jest przez zanurzenie? Dlaczego Kościół Adwentystów? W jaki sposób Jezus jest centralnym punktem kościoła?

Na koniec wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek.

Autor: Zenon Skorupski   

Foto: Lidia i Artur Flintowie