Aktualności

Prośba o wsparcie remontu zboru w Czestochowie

Początki Zboru w Częstochowie sięgają wiosny roku 1958. Do chwili obecnej Zbór nie posiadał własnego miejsca zgromadzeń. W ciągu tego okresu zmuszeni byliśmy trzykrotnie zmieniać miejsce nabożeństw. Aktualnie od kilku miesięcy spotykamy się w wynajętej sali lekcyjnej Szkoły Podstawowej. Wychodząc naprzeciw potrzebie Zboru, Diecezja zakupiła lokal – jedną kondygnację piętrowej kamienicy, usytuowanej blisko centrum, w pobliżu klasztoru na Jasnej Górze.

Zbór aktualnie liczy 46 osób ochrzczonych. W tym roku szkolnym nauczaniem religii jest objętych 12 dzieci (w tym 3 w wieku przedszkolnym). W nabożeństwach uczestniczy też kilka osób przygotowujących się do przyjęcia chrztu.
Uzgadniając warunki zakupu lokalu ustalono, że Diecezja zakupi obiekt, a Zbór pokryje koszty remontu wnętrza i wyposażenia. Wstępnie oszacowano, że wyniesie około 30 tys. zł. Zbór podjął to wyzwanie, oświadczając, że uczyni wszystko, co będzie w jego możliwościach by zebrać środki na ten cel i okazał się bardzo ofiarny. Zebraliśmy ponad 30 tys. Członkowie Zboru oprócz złożonych darów w miarę swoich możliwości podejmują prace społeczne. Gdy rozpoczęliśmy prace remontowe, wyszły mankamenty, które wcześniej nie były widoczne. Okazało się, że braknie nam pieniędzy. Według obliczeń, ogólny koszt przekroczy 70 tys.
Konieczna jest przebudowa zaplecza sanitarnego, szatni, wylanie posadzki, wymiana drzwi wewnętrznych, wymiana instalacji elektrycznej i lamp, wymiana instalacji gazowej oraz wykonanie instalacji hydraulicznej. Konieczna jest też wymiana drzwi wejściowych. Chcemy także wykonać estetyczną podświetlaną reklamę zewnętrzną, nagłośnienie, zakupić krzesła do sali nabożeństw i meble do kuchni.
Dodatkowe prace, które wyniknęły później, to: wymiana podłóg we wszystkich pomieszczeniach łącznie z legarami, które są spróchniałe, naprawa tynku (przy skrobaniu starej farby okazało się, że tynk „sypie się” i odpada całymi płatami). Instalacja CO musi zostać wymieniona, gdyż okazało się, że grzejniki i rury są popękane z powodu zamarznięcia wody w układzie.
Remont trwa. Chcielibyśmy go zakończyć jak najszybciej. Potrzebujemy pomocy. Zarząd Diecezji zapewnił nas, że oprócz zakupu wesprze nas jeszcze dodatkową kwotą. Brakuje nam jeszcze ok. 20 tys. Dlatego zwracamy się o pomoc do zaprzyjaźnionych osób, które zechciałyby pomóc nam w dokończeniu remontu, aby to miejsce stało się światełkiem nie tylko dla mieszkańców miasta, ale też dla wielu pielgrzymów, którzy będą przechodzić obok. Każda chętna osoba może przekazać swój dar wpłacając na konto Diecezji z dopiskiem „na remont Zboru w Częstochowie”, lub indywidualnie przekazując skarbnikowi Zboru.
Z góry serdecznie dziękujemy za każdy gest pomocy według Waszych możliwości.

Z wyrazami szacunku i życzeniami Bożego błogosławieństwa
Rada Zboru w Częstochowie