Aktualna sytuacja w diecezji

Początek kwietnia

Pomoc dla uchodźców w dużej mierze zmieniła swoją charakterystykę z doraźnej na lepiej zorganizowaną i planowaną na dłuższy okres czasu. Wiele rodzin zostało już ulokowanych w prywatnych domach wyznawców oraz w budynkach kościoła. Na Ukrainę wysyłane są transporty humanitarne, a do polski przywożeni są uchodźcy. Przeszliśmy w trudniejszy etap pomagania, w którym powoli opadają emocje i entuzjazm, a potrzebna będzie wytrwałość i ofiarność.

17-21.03: Codzienność

Do naszej codzienności można już zaliczyć przywóz osób autobusami do Polski, transport rzeczy tirami na Ukrainę czy przyjmowanie przesyłek z pomocą w Polsce. Udało się także w ostatnich dniach domówić współpracę Diecezji z ADRA Polska, dzięki czemu zbory goszczące uchodźców będą mogły liczyć na wsparcie finansowe. 

16.03: Nosimy, nosimy!

Pomoc uchodźcom wygląda bardzo różnie. Czasem jest to przenoszenie worków i paczek 🙂

   

15.03: Kolejny kurs ratunkowy

Wyjazd – 21:30, powrót: 10:00, uchodźdzy: 64, miejsce odbioru: Lwów, miejsce docelowe: Polska. Zadanie wykonane!

Ukraina   Ukraina

14.03: Pomoc z Niemiec

Dzisiaj trwa załadunek ciężarówki, która przywiezie zebraną w Niemczech pomoc dla uchodźców w Polsce

Ukraina 

13.03: Pierwsze osoby w Zakopanem

Dzisiaj dziesięć osób trafiło do Zakopanego. Jest to jedna czteropokoleniowa rodzina, która potrzebuje zostać u nas na dłużej. Kolejne osoby trafiają do Tarnowa i Rzeszowa.

12.03: Kolejne autobusy z uchodźcami na trasie Lwów-Rzeszów

Wspólnymi siłami kościoła, wyznawców, pracowników i instytucji udało się zorganizować kolejne wyjazdy autobusami do Lwowa. Autobusy, jadąc na Ukrainę, zabierają ze sobą pomoc potrzebną uchodźcom tam, na miejscu. Wracając zabierają tych, którzy uciekają przed wojną

8.03: Trwa zapełnianie miejsc

Dzisiaj doszliśmy do sytuacji, w którym połowa miejsc którymi dysponujemy została zapełniona.

7.03: Autobusy!

Firma Scania Polska  postanowiła przekazać dwa autobusy na czas wojny jednemu z naszych braci, zajmującemu się przewozem uchodźców na terenie Europy. Od dnia ich odbioru są nieustannie użytkowane. W momencie pisania tej wiadomości są w trasie do Lwowa po odbiór kolejnych stu kilkudziesięciu osób.

  Ukraina   Ukraina

5-6.03: Weekend

Weekend upłynął w świetle kolejnych przejazdów, telefonów i lokowania sąsiadów ze wschodu w zborach oraz prywatnych mieszkaniach. Pewną odskocznią od ostatniej codzienności były nabożeństwa sobotnie, na których odwracano oczy od codzienności, by patrzeć dalej, w lepszą przyszłość. Niezmiernie cieszy fakt, że trud ponoszony przez nas wszystkich realnie czyni życie naszych sąsiadów przynajmniej nieco lepszym.

Ukraina   Ukraina

4.03: Rzeszów

Kolejne osoby opuszczają Rzeszów i zwalniają miejsce dla potrzebujących. Jedna rodzina pięcioosobowa przekierowana została do Leksandrowej, dwie kobiety z dziećmy wyruszają jutro na Warszawę. W Rzeszowie przyjęto na tę noc 16 osób. 

3.03 - Czwartek

3.03: Kraków, Jaworzno i Leksandrowa

Kojene 15 osób znalazło dach nad głową. Tym razem zostały ulokowane w Krakowie, Leksandrowej i w Jaworznie

3.03: Przemyśl

W zborze i prywatnych domach w Przemyślu tej nocy przyjęto około 30 osób. 13 nocowało w budynku kościoła, 17 w domach prywatnych. Liczba ta robi o tyle wielkie wrażenie, że sam zbór liczy 20 wyznawców. 

2.03 - Środa

2.03: Jaworzno c.d.

Pokoje zborowe i garaż uprzątnięte. Pomieszczenia i palety czekają na transport z Niemiec

   Ukraina   Ukraina

2.03: Jaworzno

Jaworzno przygotowuje się na przyjęcie nie tylko osób, ale również dużego transportu potrzebnych materiałów z Niemiec. Dzisiaj czas na pracę fizyczną – opróżnianie garażu. 

Ukraina

1.03 - Wtorek

1.03: Kędzierzyn-Koźle

Kolejna rodzina ruszyła do swojego miejsca docelowego, tym razem jest to Kędzierzyn-Koźle. Osoby przekraczające granicę są zwykel wyczerpane zimnem, stresem, czekaniem i brakiem snu. Ta rodzina dzięki serdeczności osób z Kędzierzyna odpocznie, przynajmniej w jakimś stopniu.

Ukraina

1.03: Rzeszów

Zbór w Rzeszowie, jako miejsce z którego rozwozimy osoby na całą diecezję, obciążony jest sporą ilością pracy. Dzisiaj nocuje tam kolejnych 10 osób. Bardzo wam dziękujemy!

1.03: Wolontariusze ze Stanów

Dzisiaj w Warszawie wylądowało kilku wolontariuszy ze Stanów Zjednoczonych (lekarzy i pielęgniarek), którzy – poza gotowością do służby –  przywieźli ze sobą śpiwory. Właśnie przewozimy ich w kierunku granicy

Ukraina   Ukraina

1.03: Pracownicy i temat uchodźców

Dzisiaj w godzinach 9:00-12:00 miało miejsce spotkanie pracowników, na którym rozmawiano o strategii diecezji i o etapie jej realizacji. Pastorzy zgłosili kilka cennych uwag, jedną z nich była propozycja uproszczenia adresu kontaktowego, co zapewne zostanie niebawem wprowadzone w życie. Wszyscy są zaangażowani w przygotowania i pomoc.

Ukraina

 

 

 

 

 

 

 

1.03: ADRA na granicy

Od Kilku dni ADRA działa w pełni swoich możliwości na naszych granicach. Jeśli chcesz wesprzeć jej wysiłki nakierowane na pomoc uchodźcom w Polsce oraz osobom, które pozostają na Ukrainie, dowiedz się więcej pod tym linkiem: https://www.adra.pl/pomoc-ukrainie/

Ukraina

 

 

 

 

 

 

 

28.02 - Poniedziałek

28.02: Przygotowanie zboru w Rzeszowie

Zbór w Rzeszowie, który przeznaczono na miejsce tymczasowe dla osób, które przekraczają granicę, jest już gotowy na przyjęcie 12 osób. Udało się zdobyć i zamontować pralkę. W najbliższych dniach dodane zostaną kolejne miejsca noclegowe. Dwie rodziny zostały już rozlokowane w prywatnych domach wyznawców w Rzeszowie

28.02: Kolejne osoby odbierane z granicy, Sandomierz przygotowany

Pomimo trudności z transportem i dotarciem do granic, udało się odebrać kolejne dwie osoby. W Sandomierzu pokonane zostały wszystkie usterki lokalowe i zbór jest gotowy przyjąć do 16 osób. 

28.02: Pierwsze osoby w Łańcucie, Rzeszowie i Krakowie

Pierwsze osoby dotarły już do naszych zborów i prywatnych domów. Dziękujemy za ich przyjęcie i pomoc w transporcie
UkrainaUkraina

28.02: Do tej pory przygotowano około 100 miejsc dla uchodźców w Diecezji 

Zebrane do tej pory deklaracje ze zborów dają nam możliwość na dzisiaj ulokować około 100 osób. Ilość ta nie bierze pod uwagę miejsc w Orionie

27.02 - Niedziela

27.02: ADRA poszukuje wolontariuszy 

ADRA poszukuje osób, które są gotowe poświęcić swój czas aby nieść pomoc osobom z Ukrainy na terenie przygranicznym. Możesz napisać na adra@adra.pl lub skontaktować się z nami. 

27.02: Każdy zbór deklaruje możliwość przyjmowania uchodźców

Do wtorku wszystkie rodziny, które są gotowe przyjąć gości z Ukrainy proszone są o przekazanie tej informacji swoim starszym zboru, którzy zbiorczą listę przedstawią z kolei koordynatorom działalności pomocowej w Diecezji. Umożliwi to rozdysponowywanie rodzin do wolnych miejsc w całej diecezji.

27.02: Potrzebni wolontariusze w Wiśle (Orion)

Chrześcijańska Służba Charytatywna chce w trybie pilnym uruchomić ośrodek w Wiśle. Aby to uczynić potrzebuje przynajmniej trzech wolontariuszy – Osobę, która będzie mogła w tym początkowym etapie uruchomić kuchnię, osobę, która będzie mogła pomóc w dostarczaniu zakupów, oraz osobę, która będzie na miejscu służyć jako tłumacz.

26.02 - Sobota

26.02: Rzeszów tymczasowym miejscem pobytu

Ustalono, iż osoby przekraczające granicę (zarówno nocą jak i dniem) będą przewożone przez wolontariuszy do zboru w Rzeszowie. Tam otrzymają potrzebną pomoc i możliwość noclegu. Z Rzeszowa również przewożeni będą do pozostałych miejsc Diecezji

26.02: Marek Kroczyk koordynatorem działań pomocowych

Zarząd Diecezji Południowej powołał Marka Kroczyka jako osobę koordynującą działalność pomocową dla osób z Ukrainy. 
marek.kroczyk@adwent.pl, 604 502 722

 

 

Kontakt
Marek Kroczyk
tel.: 604 502 722
ukraina@adwent.pl

 

 

Ilość miejsc
Dostępne: ok. 157
Zajęte: ok. 284