Zjazd zborów okręgu krakowskiego

W sobotę  22.10.2016 w sali kongresowej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie spotkali się na wspólnym zgromadzeniu wyznawcy ze zborów należących do okręgu Krakowskiego (Balin, Gorlice, Kalwaria, Kielce, Leksandrowa, Lgota, Nowy Sącz, Olkusz, Tarnów i Zakopane). Był to dzień 172 rocznicy “Wielkiego Rozczarowania”, które miało miejsce w roku 1844 wśród ówczesnych Millerytów żyjących w Stanach Zjednoczonych. Cały zaplanowany program: kazania, pieśni i koncert były skoncentrowany właśnie na tym temacie.

 

Przybywających o poranku do sali witał śpiew w wykonaniu zespołu z Nowej Huty. Ponieważ słowa były wyświetlane na ekranie, każdy mógł się do nich przyłączyć.

Lekcja Szkoły Sobotniej prowadzona przez siostrę Alinę Rakowską była twardym orzechem do zgryzienia przez trzech zaproszonych do dyskusji pastorów: Dariusza Lazara, Edwarda Parmy i Artura Dżamana. Zadawała ona trudne pytania, na które rzadko można usłyszeć satysfakcjonującą odpowiedź. Przykładowo : “Dlaczego dobrym ludziom przytrafiają się złe rzeczy?”

Pastor Mariusz Sobkowiak, sekretarz Diecezji Południowej podczas apelu misyjnego podkreślił że XIX-wieczne Przebudzenie Adwentowe było największym ożywieniem religijnym od czasów XVI-wiecznej Wielkiej Reformacji Religijnej. Swoim zasięgiem objęło cały świat, a zwłaszcza terytorium Ameryki Północnej. Liczne sprawozdania historyczne z tego okresu, opisują cały szereg niezwykłych wydarzeń, które świadczyły o Bożej inspiracji tego ponadnarodowego i ponadwyznaniowego ruchu religijnego. Wszystkie one są zapowiedzią tego, co będzie się działo na szerszą skalę podczas wylania Ducha Świętego w postaci deszczu wieczornego, na który oczekujemy i o który się modlimy.

Kazanie pastora Vasyla Bostana – przewodniczącego Diecezji Południowej zostało poprzedzone fragmentem filmu “Powiedz to światu”, który w przeciągu kilku minut pokazał jakie przygotowania czynili ci, którzy wierzyli, że data 22 października 1844 roku to nic innego, jak powtórne przyjście Jezusa. Mówca skupił się na tekstach Pisma Świętego, które wyjaśniały powód rozczarowania i zwłoki w powrocie Jezusa na ziemię. Odpowiedział również na pytanie  jacy powinniśmy być oczekując ostatecznego wypełnienia obietnicy zbawienia.

W międzyczasie w bocznych pomieszczeniach prowadzone były przez ciocię Monikę i Anię zajęcia dla najmłodszych na których było głośno i kolorowo.

Po ciepłym i krzepiącym posiłku uczestnicy ponownie się zebrali, aby obejrzeć drugą część krótkiego filmu “Powiedz to światu” oraz wysłuchać odczytu pastora Grzegorza Trzpila. Miał on wyjaśnić jak zrozumienie kwestii Niebiańskiej Świątyni pomogło odzyskać wiarę tym, którzy przeszli 172 lata temu przez rozczarowanie.

Finałem zjazdu było wzięcie udziału w programie słowno-muzycznym przygotowanym przez zespół All4Him. Zapytany o treść musicalu lider zespołu odpowiedział: “Jest to program skierowany przede wszystkim dla osób wierzących i oczekujących przyjścia Chrystusa. Mówi o najważniejszych kwestiach, które czekają lud ostatków: wylanie Ducha Świętego, głoszenie ewangelii na całym świecie i Jezusa. Poprzez pieśni i słowa chcemy skierować uwagę na to, jak się przygotować, co Kościół powinien wiedzieć, co mówi na temat czasów końca Biblia i prorok Ellen White. Pieśni mówią przede wszystkim o potrzebie wyznania grzechów, całkowitego poddania się Bogu, otwartości na działanie Ducha Świętego i powołaniu do głoszenia ewangelii. Chcemy jako Kościół spędzić przynajmniej tę godzinę razem na mówieniu o tym, co jest naszym powołaniem.

Ellen White napisała, że „Bóg wykona swoje dzieło, jeżeli damy Mu narzędzia„. Tym narzędziem jest każdy z nas. Mamy przywilej nie tylko modlić się o zakończenie dzieła Bożego na tej ziemi, ale poprzez nasze osobiste zaangażowanie i poświęcenie także wpłynąć na sposób i czas jego zakończenia. Czy jesteśmy gotowi pozytywnie odpowiedzieć na to wezwanie?