Wydarzenia

100 lat zboru Czechowice-Dziedzice

W dniu 15 września 2018 r. w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zgromadziliśmy się wspólnie z okazji Jubileuszu 100 – lecia Zboru Kościoła Adwentystów w Czechowicach – Dziedzicach na uroczystym nabożeństwie. Całość wydarzenia podzielona była na trzy części. W porannej mieliśmy możliwość wysłuchać pięknych pieśni uwielbienia w wykonaniu zespołu n.n.nowo, Fileo i Joanny Zbierskiej. Swoją niezwykłą muzyką instrumentalną podzieliła się z nami również Oliwia Smyk wraz z mamą – Joanną Smyk. Następującą lekcję szkoły sobotniej pt. „Aresztowanie Pawła” poprowadzili dla nas Radomir Martyniak wraz z Henrykiem Szatkowskim, Dariuszem Mrotkiem, Adamem Miarką i Zbigniewem Klimczakiem. W ramach części przeznaczonej na dzielenie się doświadczeniami i refleksjami misyjnych mieliśmy możliwość wysłuchać pastora Marka Rakowskiego, a następnie Michała Cetnarskiego oraz Gerarda Jopka, którzy podzielili się z nami historią o tym, jak znaleźli w swoim życiu miejsce dla Chrystusa. Odbyła się również recytacja wiersza autorstwa brata Marka Sikory z Żywca. Szczególnymi gośćmi podczas uroczystego nabożeństwa byli Burmistrz Miasta Czechowice-Dziedzice – Marian Błachut oraz Przewodniczący Rady Miasta Damian Żelazny, którzy złożyli najserdeczniejsze życzenia i skierowali kilka słów w imieniu władz miasta do zgromadzonych. Kazanie Słowa Bożego miał przyjemność do nas wygłosić pastor Ryszard Jankowski, obecnie przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce.

Wspólnie spożyty obiad i deser dały nam możliwość spędzenia miłego czasu w gronie przyjaciół oraz stworzyły doskonałą okazję do wspominek i rozmów z przedstawicielami okolicznych zborów i gośćmi, którzy przybyli w licznym gronie na nasze jubileuszowe nabożeństwo.

W ramach części popołudniowej mieliśmy możliwość wysłuchać skróconej historii zboru oraz obejrzeć nawet najstarsze zdjęcia, ukazujące nasze wspólne chwile. Nabożeństwo popołudniowe, prowadzone przez Adriana Pietruszkę, poświęcone było różnym osobom, które służyły i służą w naszym zborze oraz tworzyły i tworzą jego historię, poczynając od pastorów, przez starszych zboru, po osoby starsze, młodzież i dzieci. Wszyscy usłyszeli słowa błogosławieństwa oraz modlitw o dalsze prowadzenie Boże i zwycięstwo. Ciepłymi wspomnieniami swojej pracy podzielili się z nami pastor Włodzimierz Pilch, który przez długi czas był pastorem naszego zboru, oraz byli starsi zboru: Józef Warzecha i Leszek Waliczek. W części popołudniowej nie zabrakło również utworów muzycznych we wspaniałym wykonaniu zespołu Fileo oraz Martyny Pietruszki. Projekcja filmików ze wspomnieniami starszych członków oraz tych prezentujących działania młodzieży skłoniły nas do refleksji, dodały mądrości i doświadczenia oraz pozwoliły bliżej poznać życie zboru.  Na zakończenie części popołudniowej usłyszeliśmy kazanie Słowa Bożego na temat przyjścia Pana Jezusa i napełnienia Duchem Świętym, które wygłosił pastor Wasyl Bostan, przewodniczący Diecezji Południowej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Otrzymaliśmy również wiele wspaniałych życzeń od Zarządu Kościoła, Diecezji Południowej, pastorów oraz innych zborów, za które bardzo serdecznie dziękujemy.

Na zakończenie tego miłego dnia odbył się koncert, który był również inicjatywą otwartą dla mieszkańców miasta. Został poprowadzony przez siostrę Renatę Smyk. Wykonawcami podczas koncertu zatytułowanego „Patrząc w niebo” byli Joanna Zbierska, zespół Fileo, zespół n.n.novo oraz Mario Jarib Diaz. Piękna muzyka wprowadziła nas w niezwykły nastrój uwielbienia i wdzięczności do naszego Boga, który prowadził nas już tyle lat, uczynił dla nas wiele cudów i wzmacniał w trudnych chwilach. To właśnie dlatego mottem naszego zboru są słowa zapisane w 1 Samuela 7,12: „Aż dotąd pomagał nam Pan”.