Setki krzewów z okazji stu lat adwentystów
Krakowscy adwentyści posadzili blisko 300 krzewów przy ul. Piastowskiej. To element obchodów 100-lecia założenia ich zboru (parafii) w Krakowie. Patronat honorowy nad tym jubileuszem objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a akcję sadzenia zorganizowano razem z Zarządem Zieleni Miejskiej.
We wtorek przy ul. Piastowskiej ponad 30 wolontariuszy związanych z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego sadziło krzewy i porządkowało teren. Na odcinku 200 metrów adwentyści posadzili prawie 300 tawuł van Houtte’a. Ten niewielki krzew jest odporny na zróżnicowane warunki pogodowe i zanieczyszczenie powietrza. To pierwszy etap nasadzeń tawuły na ul. Piastowskiej, będzie kontynuowany w 2022 roku – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej.
– Idee działalności proekologicznej są dla nas bardzo ważne i wpisane w zasady wiary Kościoła. Wierzymy, że Bóg dając nam miejsce do mieszkania chce, żebyśmy jak najlepiej o nie dbali. To obowiązek etyczny każdego chrześcijanina – mówi Artur Dżaman, pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. – Cieszę się, że w ten sposób mogliśmy zrobić coś praktycznego dla naszej planety, dla naszego miasta, w którym przebywamy od ponad 100 lat, i dla naszej dzielnicy – dodaje pastor.
– To świetna wiadomość, że kolejna społeczność – tym razem krakowskich adwentystów – dołącza się do zazieleniania Krakowa. Z okazji jubileuszu wspólnie przeprowadziliśmy akcję sadzenia. Do współpracy zapraszamy kolejne lokalne grupy, zakłady pracy czy korporacje, które na naszej stronie internetowej mogą wybrać pakiety sponsorskie i razem z nami zasadzić drzewa, krzewy, ale też np. zainstalować budki lęgowe czy ule – mówi Mateusz Nędza, inspektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Obecnie w Krakowie znajdują się dwa zbory (parafie) adwentystyczne: przy ul. Lubelskiej 25 – na terenie Dzielnicy V, w której odbywało się sadzenie – oraz w Nowej
Adwentyści a ekologia
– Od 100 lat żyjemy w Krakowie i dla Krakowa. Promujemy zdrowe życie i wegetarianizm. Po II wojnie światowej byliśmy w Polsce prekursorami ruchów abstynenckich, kultywując dziedzictwo jednej z założycielek naszego Kościoła, Ellen White – mówi Artur Dżaman, pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.
Ellen White była prominentną przedstawicielką tzw. amerykańskiej reformy zdrowia na przełomie XIX i XX wieku. Edukowała w zakresie zbilansowanej diety oraz korzyści płynących z ruchu, słońca, niezanieczyszczonego powietrza i wody. W swoich książkach – napisała ich ponad 100, dzisiaj dostępnych w 200 językach – sprzeciwiała się konsumpcjonizmowi i poruszała zagadnienia takie, jak ekologia, cierpienie zwierząt, odżywianie, zrównoważone rolnictwo czy edukacja.
– Wciąż wiele osób kojarzy nas z niezwykle skutecznych kursów „Rzuć palenie”, w których pomogliśmy 10 tys. krakowian – mówi pastor. W latach 2006-2014 z krakowskim Bankiem Żywności adwentyści rozdali 118 ton żywności mieszkańcom Nowej Huty. Prowadzą też lokalny oddział adwentystycznej organizacji pożytku publicznego „Blisko Serca – Chrześcijańska Służba Charytatywna”. Od 1997 roku udzieliła pomocy o wartości 115 mln zł.