Wydarzenia

Wakacje misyjne w Krośnie

Podobnie jak przed rokiem, także i w te wakacje Pan Bóg dał nam wiele niezwykłych doświadczeń podczas obozu misyjnego w Krośnie.

Tegoroczny obóz odbył się 25-31 lipca i zgromadził 17 uczestników z różnych stron kraju. Przeważały osoby młode, ale nie zabrakło też tych bardziej doświadczonych. W obozie uczestniczyli również pracownicy Kościoła: pastor Zbigniew Makarewicz, dyrektor sekretariatu misji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce, a także bracia Piotr Gołaszewski, Marek Kroczyk, Andrzej Wierzchowski oraz siostry Maria Jaworska-Trzop i Paulina Radke.

Był to czas próbowania nowych form ewangelizacji, z których niektóre spotkały się ze szczególnie ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców miasta, a wszystkie były okazją do okazania Bożej miłości ludziom w potrzebie. Jednym z głównych działań na rzecz mieszkańców miasta, realizowanym w trakcie obozu, była odbywająca się na rynku i pierwsza w takiej formule w Polsce wystawa dotycząca zdrowia fizycznego, umysłowego i emocjonalno-duchowego (organizowana pod nazwą „Dni Zdrowia”, przy współpracy z Chrześcijańską Służbą Charytatywną). Od poniedziałku do piątku przez kilka godzin przechodnie i inne osoby zainteresowane (w mieście były rozdawane ulotki informujące o programie) mogły korzystać z darmowych stoisk, na których poruszane były te ważne aspekty zdrowia oraz wykonywane proste badania.

Każdego ranka osoby chętne spośród nas na specjalnym spotkaniu modlitewnym, a później wszyscy podczas warsztatów z grup uczniowskich, które stanowiły ważną część obozu, modlili się o to, by Pan Bóg związał siły zła mogące utrudniać przyjęcie Jego miłości przez mieszkańców Krosna. Wieczorem zaś na rynek udawała się młodzież. Ona z kolei organizowała happening (także po raz pierwszy w Polsce), w ramach którego przechodnie byli zapraszani do zabawy polegającej na odgadywaniu szczegółów z życia dwóch osób uczestniczących w happeningu i siedzących jako statyści. Pytano m.in. o to, czym dana osoba się zajmuje oraz jakie jest jej imię, a wszystkie szczegóły uczestnicy zabawy mieli odgadywać wyłącznie na podstawie wyglądu. Późniejsza weryfikacja wszystkich informacji miała przekonać do tego, jak ważne jest, by nie oceniać osób i spraw powierzchownie, ale też stanowiła pretekst do głębszej refleksji nad życiem. Uczestnicy zabawy mogli też liczyć na darmowy kawałek arbuza, a chętni otrzymywali od nas literaturę religijną, w tym Biblię. Prowadzona była także akcja polegająca na oferowaniu przechodniom darmowej modlitwy za ich potrzeby.

Choć prognozy pogody zapowiadały obfite opady deszczu przez cały tydzień obozu, stało się jednak inaczej – z wyjątkiem jednego dnia wystawa i inne działania na rynku mogły odbywać się praktycznie bez przeszkód. Nie zabrakło uczestników, którzy zostali z nami na dłużej – już po zakończeniu badań profilaktycznych czy zabawy – zwierzając się nam ze swoich problemów i trosk oraz zadając pytania o naszą wiarę, co było okazją do podzielenia się z nimi chrześcijańską i adwentową nadzieją.

Bogu niech będzie chwała za wszystkie dobre doświadczenia, które mogliśmy przeżyć w ramach tegorocznej misji w Krośnie. Chwała też Bogu za każdą napotkaną osobę oraz za każdego z uczestników, który wniósł swój wkład w ten jakże pożytecznie spędzony czas!

                                                                                                           Uczestnik