Wakacje z Misją Młodzieży

To już siódmy rok wakacyjnych obozów Misji Młodzieży odbywających się w Danielkach dla młodzieży w różnym wieku. W te wakacje, dzięki wsparciu finansowemu Diecezji Południowej KADS oraz ASI, odbyło się 6 obozów. Każdy z nich miał inną charakterystykę.

Pierwszy obóz odbywał się w terminie 1-8 lipca. Był on zorganizowany przy współpracy z drużyną harcerzy z Jaworzna. Cechą wyróżniającą tej drużyny jest to, że ma ona charakter misyjny – została założona, by przybliżyć Ewangelię dzieciom, które nie mają przywileju poznawać jej na co dzień w swoich domach. Zatem ok połowa uczestników obozu nie pochodziła z rodzin adwentowych. To wpłynęło na szczególny charakter tego obozu. Bo choć zajęcia były dość standardowe jak na obozy w Danielkach, to jednak szczególny nacisk był położony na przedstawienie dzieciom charakteru Boga oraz planu zbawienia. W ramach zajęć sportowych dzieci chodziły na spacery, zdobywały szczyty pobliskiego Beskidu Wyspowego oraz korzystały z parku linowego. W ramach misji natomiast śpiewały chrześcijańskie pieśni sąsiadom i pomagały im w codziennych obowiązkach.

Dwa dni po rozpoczęciu pierwszego obozu, grupa 9 osób zaczynała drugi turnus w Rabce-Zdrój. Był to obóz wędrowny trwający od 3 do 8 lipca. W ciągu tych 6 dni młodzież wędrowała od schroniska do schroniska przez pobliskie lasy, pola i góry. Tym wędrówkom towarzyszyło wiele rozmów i refleksji nad życiem. Misją obozu było rozdawane czasopism i książek napotkanym osobom. W sobotę oba obozy spotkały się na wspólnym nabożeństwie na łonie natury. To był naprawdę dobry czas.

Kolejny obóz odbywający się w dniach 22-29 lipca skierowany był do młodzieży w wieku licealnym i skupiał się na zagadnieniach związanych ze zdrowiem. Prowadziły go osoby, które ukończyły kurs szkoły misyjnej TGM w Austrii, podczas którego pomagały też prowadzić turnusy NEW START. Uczestnicy mogli nauczyć się jak wykorzystywać wodę w domowym leczeniu chorób, jak przygotowywać zdrowe potrawy i piec domowy chleb. Zobaczyli też, że można przeżyć tydzień na wegańskiej diecie, która potrafi być bardzo urozmaicona i smaczna! Uczestnicy mogli rozpocząć wprowadzanie różnych dobrych nawyków do swojego życia. Jednym z nich było codzienne uczenie się języków obcych, gdyż jeden z liderów nie potrafił mówić po polsku, a jedynie po angielsku i niemiecku. W trakcie tego obozu zorganizowany został klub zdrowia przygotowany i przeprowadzony przez uczestników i liderów obozu. Było to dla wszystkich cenne doświadczenie.

Następny turnus był przeznaczony dla dzieci w wieku 10-12 lat. Trwał od 29 lipca do 5 sierpnia. Motywem przewodnim był sport. Dzieci mogły nauczyć się pięciu węzłów, spróbować swoich możliwości we wspinaczce po drzewach oraz poprawić swoją sprawność na Danielczańskim parku linowym. Były też różne gry i zabawy sportowe. W ramach misji uczestnicy w różny sposób używali swoich ciał do tego, by służyć. Ulubionym rodzajem służby dla niektórych okazało się sprzątanie pobliskich lasów, by mogły być bardziej przyjaznym miejscem dla zwierząt oraz ludzi. Nie brakowało też innych ciekawych sposobów dzielenia się Bożą miłością z innymi.

Od 19 do 26 sierpnia odbywał się turnus dla osób w wieku gimnazjalnym. Tematem obozu było DIY, czyli „Zrób to sam”. Młodzież miała możliwość zdobycia praktycznych umiejętności związanych z projektowaniem oraz używaniem różnych narzędzi, a także mogła podnieść swoje umiejętności artystyczne. Na koniec obozu zaplanowana została misja, którą przez cały obóz przygotowywali uczestnicy i liderzy. Był to quiz Biblijny przeprowadzany w Zakopanem, w którym nagrodami były rzeczy wykonane w trakcie obozu przez uczestników oraz literatura chrześcijańska. Uczestnicy sami przygotowali koszulki i plakaty, dzięki którym łatwiej było im zwrócić na siebie uwagę ludzi. Na obozie, dzięki wspólnej pracy liderów i uczestników, wykonana została szafka na Biblie oraz zeszyty, praktyczne torby z duchowym akcentem, koszulki, świeczki i ozdoby z gliny.

Jako ostatni na Danielkach byli studenci. Turnus ten trwał od 2 do 9 września. Uczestnicy spędzali dużo czasu w przyrodzie. Jak co roku, ku uciesze sąsiadów, mogli pomóc w zbieraniu ziemniaków. Jako że ilość uczestników była dość mała, wszyscy mogli lepiej się poznać i bardziej ze sobą zżyć, co pomoże im być dla siebie lepszym wsparciem na ich duchowej drodze. Szczególnym doświadczeniem była noc modlitewna w intencjach podanych przez obozowiczów. Każdy zapamięta to na długo.

W trakcie wszystkich obozów uczestnicy mogli w szczególny sposób skupić się na rozwijaniu swojej duchowości. Dzięki porannym i wieczornym nabożeństwom wiele osób mogło poprawić swoją relację z Bogiem. W wyniku studium Biblii i wspólnych modlitw niektórzy doświadczyli osobistego ożywienia i podjęli decyzje, aby bardziej dbać o swój rozwój duchowy każdego dnia. Różnorodne działania misyjne były dla części osób źródłem pomysłów i inspiracji do osobistego działania dla Pana Boga w codziennym życiu.

Ostatnim wydarzeniem w tym sezonie, było spotkanie liderów tegorocznych turnusów. Odbyło się ono w Krakowie. W trakcie spotkania mogliśmy zbliżyć się do siebie nawzajem i lepiej poznać. Był to również czas podsumowania wszystkiego, czego jako liderzy doświadczaliśmy w tym roku na obozach. Wyciągnęliśmy wnioski na przyszłość oraz zaplanowaliśmy najbliższe działania Misji Młodzieży, w tym zbliżający się obóz szkoleniowy dla liderów. Był to błogosławiony czas, który pomógł nam na nowo dostrzec cel oraz zainspirować się do dalszego, lepszego działania w służbie.

Jesteśmy wdzięczni Bogu za kolejny rok obozów. Za to, że tak obficie pobłogosławił prace liderów i uczestników. Za to, że pomógł wszystkim przybliżyć się do Niego, nawiązać nowe znajomości a stare pogłębić oraz podjąć mądre decyzje dotyczące codziennego życia.
To wszystko ma szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę fakt, że z roku na rok młodzież boryka się z coraz większymi wyzwaniami rzucanymi im przez współczesną kulturę. Dodatkowo widoczny jest coraz większy spadek wartości moralnych oraz obniżenie wpływu i wartości rodziny wśród młodych osób. Coraz trudniej jest im też zachować wiarę w obliczu problemów, z jakimi boryka się społeczeństwo, a także nasze zbory. Zachęcamy każdego, kto czyta ten artykuł, by modlił się gorąco za młodzież! Oni potrzebują każdego wsparcia, jakiego tylko możemy im udzielić.

Paulina 

e-mail: radkepaulina7@gmail.com