Warsztaty tylko dla kobiet – „Jestem Emocją”

Źródło: www.adwentysci.krakow.pl

Dwa dni po Międzynarodowym Dniu Kobiet, 10 marca, w krakowskim Kościele Adwentystów Dnia Siódmego odbył się wyjątkowy warsztat tylko dla kobiet. Gościem specjalnym była Anna Samusionek, znana aktorka teatralna i filmowa.

Tematyka warsztatu dotyczyła sfery emocjonalnej kobiet. Na warsztat miały wstęp wyłącznie kobiety. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Można przypuszczać, że to nie przypadek… Mówi się, że kobiety są bardziej emocjonalne od mężczyzn. Badania psychologiczne dowodzą, że łatwiej jest im wyrażać swoje emocje. Kultura oraz wychowanie wykształciło u mężczyzn przekonanie, że wstydem jest nadmierne okazywanie emocji i raczej „nie wypada” im płakać. Nie mówienie o swoich emocjach, a także nie wyrażanie ich może prowadzić do ciężkich chorób, takich jak np. depresja.

Sfera duchowa o której mówiła Anna Samusionek dotyczyła kilku emocji takich jak gniew, który bezwzględnie musi mieć swoje ,,ujście”. Gniew jest bardzo ważny, ponieważ pozwala się oczyścić – także w kontekście relacji. Gniew może być negatywny, jeżeli będziemy chować urazę do drugiej osoby zbyt długo, jednak kiedy nauczymy się mądrze nad nim panować, może okazać się konstruktywny.

Kolejną z przedstawianych emocji był lęk, jako bezpodstawny wytwór naszych myśli. Często ludzie sami w myślach tworzą sobie problemy, które i tak nie będą miały miejsca. Statystycznie 95% dylematów o których na co dzień myślimy nie spełni się. Jednak ludzie usilnie mają tendencję do poddawania się tej destrukcyjnej emocji, która może w dużym stopniu przyczynić się do negatywnych skutków zdrowotnych w naszym życiu.

Czy warto się więc zamartwiać? Na czym się więc skupiać? Co może pomóc nam wyjść z negatywnych emocji?

Otóż można! – Dziękuj, raduj się! – zachęcała Samusionek. Bardzo istotną kwestią jest sfera dla ciała, a konkretnie ruch i dieta. Sport jest nierozłącznym elementem życia, podkreślam dla tych, którzy CHCĄ prowadzić zdrowy tryb życia. Ruch wyzwala w nas hormony szczęścia – endorfiny, pozwala pozbyć się stresu, poprawia sylwetkę. Sam sport to jednak nie wszystko. Wbrew pozorom to dieta jest najistotniejsza. Musi oba być dobrze zbilansowana, wzbogacona w odpowiednie witaminy. Przede wszystkim powinniśmy dodać do naszego dziennego menu jak najwięcej warzyw. Dieta wegetariańska jak do tej pory przynosi najlepsze efekty, a obecnie coraz więcej dietetyków zaleca rezygnacje z mięsa.

Prelegentka zaznaczyła jednak, że z niektórymi bardzo silnymi emocjami możemy sobie sami nie poradzić. Mogą nas zwyczajnie przerosnąć. Ani zdrowy styl życia, ani próba wykrzesania w sobie radości i wdzięczności mogą zdać się na nic w obliczu poważnego emocjonalnego kryzysu. Co wtedy? Prowadząca stwierdziła, dzieląc się własnym doświadczeniem, że wtedy pozostaje jedynie uwierzenie całym sercem w moc Bożą i w siłę modlitwy. Dopiero gdy zawierzymy Bogu i oddamy Mu nasze problemy i toksyczne emocje, możemy poczuć prawdziwe ukojenie i spokój w sercu. Jeśli jesteśmy osobami wierzącymi, to tym bardziej warto spróbować!

W trakcie warsztatu nie zabrakło kilku ćwiczeń. Nie zabrakło upominków dla zwycięzców – maseczek do twarzy i audiobooka’a z książką „Życie Jezusa” (czyta – oczywiście Anna Samusionek). Na koniec zaśpiewała Monika Markowska.

Miłym zaskoczeniem dla kobiet było wręczenie goździków przez adwentystów – oczywiście mężczyzn – tuż po zakończeniu. Można było także zrobić zdjęcie, wziąć autograf oraz chwilę porozmawiać z Anną Samusionek, która zrobiła na mnie i na pozostałych uczestniczkach bardzo dobre wrażenie.

Natalia Tatarczuch, studentka psychologii i socjologi

„Już wkrótce relacja filmowa na YouTube – subskrybuj nasz kanał! https://www.youtube.com/c/adwentyscikrakowpl?sub_confirmation=1] oraz „Polub nas na Facebook’u i otrzymuj najświeższe informacje!”  https://www.facebook.com/krakowPL/