Wykłady Chrystus dla Europy w Katowicach

Od 5 do 14 maja 2023 odbyło się pierwsze wydarzenie w ramach Projektu Chrystus dla Europy w Polsce i miało ono miejsce w stolicy Górnego Śląska – Katowicach. Planowanie rozpoczęło się dwa miesiące wcześniej, co w perspektywie całej inicjatywy wydaje się nieco zbyt optymistycznym podejściem, zważywszy na ogrom przedsięwzięcia. Jednak dzięki Bożemu błogosławieństwu udało się zrealizować wszystkie główne założenia przyjęte przez komitet pracujący nad planowaniem i realizacją tego projektu.

Rozpoczęliśmy od przygotowania koncepcji spotkań, a następnie przeszliśmy do wyboru hasła, grafik i całej identyfikacji wizualnej w porozumieniu z grafikiem. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego jak wyglądały banery, plakaty i zaproszenia, które wykorzystaliśmy do poinformowania lokalnej społeczności o przygotowywanym przez nas wydarzeniu. Zdecydowaliśmy się wynajęcie powierzchni reklamowych na przystankach komunikacji miejskiej, co do tej pory było niezwykle rzadkie w zborach lokalnej diecezji, a co przyniosło najlepsze efekty jeśli chodzi o dotarcie z informacją do ludzi. Przygotowaliśmy również wydarzenie i kampanię reklamową w social mediach, jednak poza kontaktami online, nie przełożyła się na zwiększoną frekwencję na spotkaniach na żywo.

Reklama w przestrzeni publicznej oraz w internecie nie była jedynym działaniem jakiego się podjęliśmy w celu dotarcia do mieszkańców Katowic. Razem z grupą wolontariuszy zorganizowaliśmy akcje ewangelizacyjne na jednym z głównych deptaków w mieście przed i w trakcie trwania samych spotkań. Wykorzystując koncepcję Sobotniej Sofy i Misji Krzesełkowej staraliśmy się zainteresować młodzież i w trakcie rozmowy zaprosić ich do uczestnictwa w przygotowanym przez nas programie. Byliśmy pod wrażeniem jak wielkim zainteresowaniem cieszyła się sama formuła Misji Krzesełkowej. Doprowadziło to do przygotowania i realizacji dodatkowych spotkań, które miały miejsce przed właściwymi wykładami głównego mówcy, Marka Piotrowskiego.

Same spotkania wieczorne, na których przemawiał nasz gość z Ameryki były obfite w dobre słowo i miłą oprawę. Każde spotkanie rozpoczynało się przywitaniem prowadzącego oraz utworem muzycznym wykonywanym przez artystów z Kościoła. Następnie swój wykład miał pastor Piotrowski, co trwało około godzinę i 15 minut, a po modlitwie rozpoczynały się rozmowy przy stole pełnym wspaniale przygotowanych dań w co zaangażowały się kolejne osoby z miejscowego zboru. Wartym odnotowania jest fakt, że tak jakość, jak i sama forma podania poczęstunku ma ogromne znaczenie i kiedy robimy coś dla ludzi w imieniu Jezusa powinnismy poświęcić wszystko co mamy najlepsze.

Na wydarzenia regularnie przychodziło około 10 osób nie będących częścią społeczności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, z którymi nawiązaliśmy kontakt, a następnie przygotowaliśmy kolejny weekend wykładowy, który poprowadził pastor Marcin Pycia. Dwa tygodnie po właściwej serii odbyła się kontynuacja tematów poruszonych przez pastora Marka i na której pojawili się wszyscy zainteresowani, otrzymując dodatkową dawkę biblijnego poselstwa.

Wyjątkowym pomysłem zaproponowanym przez pastora Piotrowskiego było przygotowanie jednego wykładu w ramach sobotniego kazania, aby zaprosić osoby zainteresowane na cotygodniowe nabożeństwo. Przyszło kilka osób, które miały możliwość zaznajomienia się z naszym sposobem studiowania Biblii i uwielbienia Boga. Wszyscy zostali do samego końca, aby móc rozmawiać przy zorganizowanym przez zborowników obiedzie, a następnie wysłuchać dodatkowego warsztatu przeprowadzonego przez brata Marka. Wspólnota, która się utworzyła była przestrzenią do dzielenia się wiarą, modlitwy za siebie i wzajemnego wsparcia.

Wiele osób, które z różnych względów przestały uczęszczać do lokalnych społeczności adwentystów, były obecne na kilku spotkaniach, co też można uznać za pewien sukces, jednakże najbardziej zainteresowanymi byli Ci, którzy po raz pierwszy usłyszeli o proroctwach i Bożym planie zbawienia. To pokazało nam jak ważne jest przygotowanie przestrzeni dla ludzi, którzy byli związani z Kościołem, ale obecnie ich życie duchowe jest w rozsypce. Podjęliśmy decyzję, aby zatroszczyć się w szczególny sposób o tych ludzi i wyjść na przeciw ich potrzebom.

Najważniejszym owocem przedstawianego przedsięwzięcia jest zainspirowanie lokalnej wspólnoty do kontynuowania pracy ewangelizacyjnej na Górnym Śląsku. Otwieranie drzwi naszych serc na ludzi, którzy szukają duchowej drogi i prawdy jest czymś, co przynosi wielką satysfakcję, a uczestnictwo w dużych projektach, które wymagają planowania i zaangażowania na wielu płaszczyznach daje najwięcej efektów, a kiedy skupimy się na potrzebach ludzi otaczających nas, Jezus zostanie uwielbiony naszymi działaniam