Aktualna sytuacja w diecezji
Codzienność
Z czasem przyzwyczailiśmy się do obecności naszej nowej rodziny z Ukrainy w domach, kościołach i miastach. Wraz z nastaniem wiosny część uchodźców zdecywoala wrócić do ojczyzny, inni wracają dopiero teraz. Niektórzy jednak zostają z nami na dłużej, nie mają gdzie wracać. Choć pomoc nadal jest potrzebna, jest teraz bardziej spokojna i lepiej zorganizowana. Dziękujemy wszystkim za dotychczasową współpracę.
Początek kwietnia
Pomoc dla uchodźców w dużej mierze zmieniła swoją charakterystykę z doraźnej na lepiej zorganizowaną i planowaną na dłuższy okres czasu. Wiele rodzin zostało już ulokowanych w prywatnych domach wyznawców oraz w budynkach kościoła. Na Ukrainę wysyłane są transporty humanitarne, a do polski przywożeni są uchodźcy. Przeszliśmy w trudniejszy etap pomagania, w którym powoli opadają emocje i entuzjazm, a potrzebna będzie wytrwałość i ofiarność.
17-21.03: Codzienność
Do naszej codzienności można już zaliczyć przywóz osób autobusami do Polski, transport rzeczy tirami na Ukrainę czy przyjmowanie przesyłek z pomocą w Polsce. Udało się także w ostatnich dniach domówić współpracę Diecezji z ADRA Polska, dzięki czemu zbory goszczące uchodźców będą mogły liczyć na wsparcie finansowe.
16.03: Nosimy, nosimy!
Pomoc uchodźcom wygląda bardzo różnie. Czasem jest to przenoszenie worków i paczek
15.03: Kolejny kurs ratunkowy
Wyjazd – 21:30, powrót: 10:00, uchodźdzy: 64, miejsce odbioru: Lwów, miejsce docelowe: Polska. Zadanie wykonane!


14.03: Pomoc z Niemiec
Dzisiaj trwa załadunek ciężarówki, która przywiezie zebraną w Niemczech pomoc dla uchodźców w Polsce

13.03: Pierwsze osoby w Zakopanem
Dzisiaj dziesięć osób trafiło do Zakopanego. Jest to jedna czteropokoleniowa rodzina, która potrzebuje zostać u nas na dłużej. Kolejne osoby trafiają do Tarnowa i Rzeszowa.
12.03: Kolejne autobusy z uchodźcami na trasie Lwów-Rzeszów
Wspólnymi siłami kościoła, wyznawców, pracowników i instytucji udało się zorganizować kolejne wyjazdy autobusami do Lwowa. Autobusy, jadąc na Ukrainę, zabierają ze sobą pomoc potrzebną uchodźcom tam, na miejscu. Wracając zabierają tych, którzy uciekają przed wojną
8.03: Trwa zapełnianie miejsc
Dzisiaj doszliśmy do sytuacji, w którym połowa miejsc którymi dysponujemy została zapełniona.
7.03: Autobusy!
Firma Scania Polska postanowiła przekazać dwa autobusy na czas wojny jednemu z naszych braci, zajmującemu się przewozem uchodźców na terenie Europy. Od dnia ich odbioru są nieustannie użytkowane. W momencie pisania tej wiadomości są w trasie do Lwowa po odbiór kolejnych stu kilkudziesięciu osób.


5-6.03: Weekend
Weekend upłynął w świetle kolejnych przejazdów, telefonów i lokowania sąsiadów ze wschodu w zborach oraz prywatnych mieszkaniach. Pewną odskocznią od ostatniej codzienności były nabożeństwa sobotnie, na których odwracano oczy od codzienności, by patrzeć dalej, w lepszą przyszłość. Niezmiernie cieszy fakt, że trud ponoszony przez nas wszystkich realnie czyni życie naszych sąsiadów przynajmniej nieco lepszym.


4.03: Rzeszów
Kolejne osoby opuszczają Rzeszów i zwalniają miejsce dla potrzebujących. Jedna rodzina pięcioosobowa przekierowana została do Leksandrowej, dwie kobiety z dziećmy wyruszają jutro na Warszawę. W Rzeszowie przyjęto na tę noc 16 osób.
3.03 – Czwartek
3.03: Kraków, Jaworzno i Leksandrowa
Kojene 15 osób znalazło dach nad głową. Tym razem zostały ulokowane w Krakowie, Leksandrowej i w Jaworznie
3.03: Przemyśl
W zborze i prywatnych domach w Przemyślu tej nocy przyjęto około 30 osób. 13 nocowało w budynku kościoła, 17 w domach prywatnych. Liczba ta robi o tyle wielkie wrażenie, że sam zbór liczy 20 wyznawców.
2.03 – Środa
2.03: Podsumowanie dnia
2.03: Jaworzno c.d.
Pokoje zborowe i garaż uprzątnięte. Pomieszczenia i palety czekają na transport z Niemiec


2.03: Jaworzno
Jaworzno przygotowuje się na przyjęcie nie tylko osób, ale również dużego transportu potrzebnych materiałów z Niemiec. Dzisiaj czas na pracę fizyczną – opróżnianie garażu.

1.03 – Wtorek
1.03: Podsumowanie wtorku (1.03)Odtwarzacz plików dźwiękowych
1.03: Kędzierzyn-Koźle
Kolejna rodzina ruszyła do swojego miejsca docelowego, tym razem jest to Kędzierzyn-Koźle. Osoby przekraczające granicę są zwykel wyczerpane zimnem, stresem, czekaniem i brakiem snu. Ta rodzina dzięki serdeczności osób z Kędzierzyna odpocznie, przynajmniej w jakimś stopniu.

1.03: Rzeszów
Zbór w Rzeszowie, jako miejsce z którego rozwozimy osoby na całą diecezję, obciążony jest sporą ilością pracy. Dzisiaj nocuje tam kolejnych 10 osób. Bardzo wam dziękujemy!
1.03: Wolontariusze ze Stanów
Dzisiaj w Warszawie wylądowało kilku wolontariuszy ze Stanów Zjednoczonych (lekarzy i pielęgniarek), którzy – poza gotowością do służby – przywieźli ze sobą śpiwory. Właśnie przewozimy ich w kierunku granicy


1.03: Pracownicy i temat uchodźców
Dzisiaj w godzinach 9:00-12:00 miało miejsce spotkanie pracowników, na którym rozmawiano o strategii diecezji i o etapie jej realizacji. Pastorzy zgłosili kilka cennych uwag, jedną z nich była propozycja uproszczenia adresu kontaktowego, co zapewne zostanie niebawem wprowadzone w życie. Wszyscy są zaangażowani w przygotowania i pomoc.

1.03: ADRA na granicy
Od Kilku dni ADRA działa w pełni swoich możliwości na naszych granicach. Jeśli chcesz wesprzeć jej wysiłki nakierowane na pomoc uchodźcom w Polsce oraz osobom, które pozostają na Ukrainie, dowiedz się więcej pod tym linkiem: https://www.adra.pl/pomoc-ukrainie/

28.02 – Poniedziałek
28.02: Przygotowanie zboru w Rzeszowie
Zbór w Rzeszowie, który przeznaczono na miejsce tymczasowe dla osób, które przekraczają granicę, jest już gotowy na przyjęcie 12 osób. Udało się zdobyć i zamontować pralkę. W najbliższych dniach dodane zostaną kolejne miejsca noclegowe. Dwie rodziny zostały już rozlokowane w prywatnych domach wyznawców w Rzeszowie
28.02: Kolejne osoby odbierane z granicy, Sandomierz przygotowany
Pomimo trudności z transportem i dotarciem do granic, udało się odebrać kolejne dwie osoby. W Sandomierzu pokonane zostały wszystkie usterki lokalowe i zbór jest gotowy przyjąć do 16 osób.
28.02: Pierwsze osoby w Łańcucie, Rzeszowie i Krakowie
Pierwsze osoby dotarły już do naszych zborów i prywatnych domów. Dziękujemy za ich przyjęcie i pomoc w transporcie
28.02: Do tej pory przygotowano około 100 miejsc dla uchodźców w Diecezji
Zebrane do tej pory deklaracje ze zborów dają nam możliwość na dzisiaj ulokować około 100 osób. Ilość ta nie bierze pod uwagę miejsc w Orionie
27.02 – Niedziela
27.02: ADRA poszukuje wolontariuszy
ADRA poszukuje osób, które są gotowe poświęcić swój czas aby nieść pomoc osobom z Ukrainy na terenie przygranicznym. Możesz napisać na adra@adra.pl lub skontaktować się z nami.
27.02: Każdy zbór deklaruje możliwość przyjmowania uchodźców
Do wtorku wszystkie rodziny, które są gotowe przyjąć gości z Ukrainy proszone są o przekazanie tej informacji swoim starszym zboru, którzy zbiorczą listę przedstawią z kolei koordynatorom działalności pomocowej w Diecezji. Umożliwi to rozdysponowywanie rodzin do wolnych miejsc w całej diecezji.
27.02: Potrzebni wolontariusze w Wiśle (Orion)
Chrześcijańska Służba Charytatywna chce w trybie pilnym uruchomić ośrodek w Wiśle. Aby to uczynić potrzebuje przynajmniej trzech wolontariuszy – Osobę, która będzie mogła w tym początkowym etapie uruchomić kuchnię, osobę, która będzie mogła pomóc w dostarczaniu zakupów, oraz osobę, która będzie na miejscu służyć jako tłumacz.
26.02 – Sobota
26.02: Rzeszów tymczasowym miejscem pobytu
Ustalono, iż osoby przekraczające granicę (zarówno nocą jak i dniem) będą przewożone przez wolontariuszy do zboru w Rzeszowie. Tam otrzymają potrzebną pomoc i możliwość noclegu. Z Rzeszowa również przewożeni będą do pozostałych miejsc Diecezji
26.02: Marek Kroczyk koordynatorem działań pomocowych
Zarząd Diecezji Południowej powołał Marka Kroczyka jako osobę koordynującą działalność pomocową dla osób z Ukrainy.
marek.kroczyk@adwent.pl, 604 502 722
Kontakt
Marek Kroczyk
tel.: 604 502 722
ukraina@adwent.pl
Ilość miejsc
Dostępne: ok. 157
Zajęte: ok. 284